Ćirilica  |  Latinica  |  English  
img1
 
VLADIČIN HAN

Lista novosti   Slike  Verzija za štampu

Utorak, 1. Juli 2014.

“One zvezdane oči”, nova knjiga pesama Ane Ilić biće predstavljena u Beogradu

Ana IlicVLADIČIN HAN- Budući student, naša sugrađanka osamnaestogodišnja pesnikinja Ana Ilić, koja boluje od teške, retke i neizlečive bolesti Fridrajhova ataksija, predstaviće 16. jula u Beogradu svoju novu knjigu „One zvezdane oči“.

Promocija knjige „One zvezdane oči“biće održana u sredu, 16. jula od 18.00, u Kafe knjižari Delfi SKC (Resavska 33).Pored autorke, učestvovaće muzičar Zoran Stojić Stojke, književnica Žaklina Kiš i drugi ugledni pisci, glumci, humanitarni aktivisti…

Ana IlicOvaj susret biće ujedno i prilika da posetioci kupe novu knjigu Ane Ilić (po ceni koju sami odrede) i tako olakšaju njenu borbu s opakom bolešću, omoguće duži i dostojanstven život i pruže mogućnost da studira (ceo prihod od prodaje knjige ide u fond za pomoć Ani Ilić).

Pokrovitelj ove humanitarne akcije, književnica Ivana Kuzmanović, povodom promocije izjavila je:

- Retka i neizlečiva bolest koja je zadesila Anu Ilić sada je usporila svoj tok i stanje ove devojke je sad stabilnije. Znamo koliko unutrašnja radost i vera imaju isceliteljsku snagu, a kada se tome pridoda ljubav svih nas do kojih su Anine poruke stigle, onda je jasno i kolika je zahvalnost u njenom srcu. Ono što je pomoglo kvalitet Aninog lečenja i života su svakako i donacije koje pristižu „pomerisrca“ davalaca, a o kojima njen život i dalje zavisi. Pred vama je nova zbirka pesama čudesne, darovite devojke iz Vladičinog Hana koja je uz svoj usud dobila izuzetnu snagu duha i izražene talente. Čućemo stihove Aninih pesama koje će nas pomeriti i uz koje ćemo upoznati poseban oblik života koji žive hrabri, oni koje su napale teške, retke i neizlečive bolesti.
"One zvezdane oči" u nas gledaju pogledom punim ljubavi, poverenja i nade. Hvala im. I hvala vama koji ćete doći na promociju.

Urednica izdanjaŽaklina Kišo knjizi kaže:

- Ako je u svojoj prvoj zbirci pesama „Pod svetlom istine“ Ana unela svetlost u naše duše i oči, ovom drugom zbirkom je dotakla njenu drugu dimenziju – mrak. Ana je u svojim pesmama zgazila snove koji puze za njom, podnela da je sigurnije biti izvan svih osuda. Kad u dahu pročitamo sve pesme, shvatamo da je „nametnuto istinito“, a „one zvezdane oči“, zaključujemo, progledaće onog dana kad se belo i crno zavole. Osim što je svojim stihovima napravila snažne duhovne korake ka ujedinjenju svih oprečnih spoznaja, Anina zbirka pesma je jak i duboki oproštaj za neposebnost i podeljenost svega, posebno među ljudima: „Nisi poseban“, zaključuje Ana, „samo pripadaš“.
A ona, Ana Ilić, ova sjajna umetnica, svakako, svojim talentom i pesmama, pripada najboljim pesnicima mlade generacije 21. veka, sa kojima „sanja na krovu, bliža nebu“, istovremeno ga darujući svima nama, zavetujući nas, nedvosmileno, da se trgnemo iz svojih sigurnih luka. „Udri jače. Polomi ogledalo“, poslednji je stih Anine pesme u novoj zbirci pesama, koja se i čita ali i ostavlja čitaoca – potpuno bez daha.
"One zvezdane oči" u nas gledaju pogledom punim ljubavi, poverenja i nade. Hvala im. I hvala vama koji ćete doći na promociju.



Biografija:

Ana IlicAna Ilićje rođena 25.12.1995. u Vranju, živi u Vladičinom Hanu.

Do svoje devete godine ni po čemu se nije razlikovala od ostale dece, osim možda u vanrednim rezultatima koje je postizala u prvim godinama svog školovanja. Pored primetnog zamaranja ništa nije ukazivalo na sudbinu koja joj se ubrzano približavala. Imala je nepunih deset godina kada joj je na Dečijoj neurologiji u Beogradu, postavljena dijagnoza - Fridrajhova ataksija. Retka, teška i podmukla bolest za koju nema leka, a lekovi za usporavanje njenog razvoja preskupi i nedostupni u našem zdravstvenom sistemu.

Za kratko vreme Ana dospeva do vezanosti za invalidska kolica, a niz ozbiljnih sekundarnih dijagnoza prate onu osnovnu: ozbiljna kardiomiopatija, skeletni deformiteti, zamor, mišićna slabost, dijabetes... Po definiciji bolesti, mogući su problemi sa gutanjem, čulima vida i sluha.

Intelekt ostaje netaknut, pa tako Ana nastavlja školovanje i osnovnu školu završava odličnim uspehom i među najboljima je u generaciji. Srednje obrazovanje, i pored čestog odsustvovanja zbog prirode bolesti, redovno nastavlja u lokalnoj gimnaziji, a svojim radom zaslužuje i pravo na učeničku stipendiju kojom sebi omogućava uspešnije školovanje i deo onih tinejdžerskih radosti koje su joj uskraćene što zbog bolesti, što zbog ostajanja bez posla njenih roditelja u surovoj tranziciji.

Period kasnog detinjstva i prelaska u doba adolescencije, Ana provodi u svakodnevnoj borbi protiv opake bolesti onim što joj se jedino nudi - svakodnevnom fizikalnom terapijom i osmehom. U isto vreme pronalazi svoj dar i počinje da svoje misli i osećanja prenosi na papir, i oblikuje ih u tekstove i pesme. Nepokolebljivu težinu reči – neizlečivo, Ana je odlučila da umanji nesvakidašnjim poetskim darom kroz koji je otkrila sopstvenu stvaralačku moć. Iz svake njene pesme, prezrele ne samo za njen uzrast već i za mnogo starije, izviru spoznaja i svetlost istine.

Kao da joj nisu dovoljni zdravstveni problemi sa kojima je suočena već je, životom na drugom spratu zgrade bez lifta, onemogućena da se samostalno uključi u život i nastavi školovanje. Da bi te svoje želje i prava ostvarila obavezno je prisustvo oca uz čiju pomoć se svaladava visinska razlika.

Ana IlicPrva zbirka pesama “Pod svetlom istine” nastajala je u periodu između desete i šesnaeste godine, a svetlost dana je ugledala na 16. rođendan kao poklon grupe autora IK Laguna i kao početak humanitarne akcije pod koordinacijom i pokroviteljstvom književnice Ivane Kuzmanović. Spoj talenta, nesvakidašnje poezije, životne priče mlade pesnikinje i iskrenih najlepših želja donatora naišao je na sjajan prijem u javnosti. Kao autorsko izdanje, do sada je štampana u osam tiraža i može se reći da je knjiga pronašla put do čitalaca od Australije do Kanade.

Nagrađena na književnom konkursu “Reči u boji” u organizaciji Kancelarije za mlade Vranje, dobitnik Zahvalnice Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije za doprinos širenju svesti o retkim bolestima, Svetosavskog (2013. ) i Kneza Lazara (2014.) - priznanja za unapređenje kulturnog stvaralaštva opštine Vladičin Han. Nosilac je Vukove diplome za školsku 2013/14. g. Gimnazije “Jovan Skerlić.

“Pod svetlom istine” je birana za knjigu meseca u nekim od gradskih biblioteka u Srbiji, a pesme zastupljene: u antologiji ‘Najlepše ljubavne pesme srpskih pesnikinja’ (“99 srpskih pesnikinja kroz vekove – od monahinje Jefimije do najmlađe Ane Ilić”), jubilarnom izdanju uticajnog časopisa za književnost, umetnost i kulturu “Gradina”, internacionalnim zbornicima: “Iskre ljubavi”, “Između dva sveta”, “Poetsko ćoše”, “Osmeh život krasi”, “More na dlanu” (Hrvatska), “Osvetljavanje”.

LJubaznošću Izdavačke kuće “Prometej” iz Novog Sada, zbirka je predstavljena čitaocima i na Međunarodnom sajmu knjiga 2012. u Beogradu, a 2013. uz pomoć Udruženja pisaca “Sedmica”, Frankfurt i na najvećem sajmu knjiga na svetu u Frankfurtu.

U sklopu aktivnosti koje je Nacionalna organizacija za retke bolesti Srbije organizovala 2013. povodom obeležavanja Međunarodnog dana retkih bolesti, 27. februara na Velikoj sceni Pozorišta Atelje 212 održano je ‘Književno veče sa Anom Ilić’. Anine stihove govorili su: Ivana Kuzmanović, pisac, Ivana Dimić, dramaturg i upravnica Pozorišta Atelje 212, kao i glumci: Milan-Caci Mihailović, Ivan Jevtović, Nenad Ćirić, Jakov Jevtović, Tanja Petrović i Vladislav Mihailović.

Devet pesama, prevedenih na engleski jezik, objavljeno je u najstarijem srpskom listu u SAD "Američki Srbobran" koji je osnovan u Pitsburgu 1905. gde i danas izlazi jednom nedeljno. Pesme je prevela gospođa Mira Matarić, doktor nauka iz lingvistike i svetske književnosti.

Ana IlicAnine pesme su prevođene i na poljski i zajedno sa njenom biografijom, objavljene na sajtu: “Poezija, Poezija” gde se predstavljaju stvaraoci iz zemalja nekadašnje istočne Evrope.

Svoju zbirku pesama, Ana Ilić je predstavila na promocijama u Beogradu (knjižara ‘Delfi’, SKC), Vladičinom Hanu (Centar kulture), Vranju (Galerija Narodnog univerziteta), Los Anđelesu (Banket sala Crkve "Sveti Sava"), Torontu (Hejzel sala / SKUD Oplenac) i Nišu (dva puta - Kulturni centar grada Niša i Velika sala zgrade SPS-a), kao i na Oktobarskim susretima pisaca dijaspore u Frankfurtu.

Čitanjem pesama Ane Ilić obeležavan je i Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, a prepoznavši značaj i nesvakidašnjost njene poezije, sa Anom je veliki broj novinara vodio razgovore, što je u formi intervjua ostalo zabeleženo u mnogim domaćim i stranim časopisima, dnevnim novinama. Programske priloge radile su gotovo sve nacionalne TV kuće kao i veliki broj regionalnih, ali i “Televizija USA” – za naše iseljenike na prostoru Sjedinjenih država i TV Toronto – za iseljenike na prostoru Kanade, a stihovi su se mogli čuti i na talasima nekih slušanih radio stanica. Bezbroj sajtova, portala ili blogova je objavljivalo ‘Aninu nesvakidašnju priču’ a na društvenim mrežama “Fejsbuk” i “Twitter” svakog dana je prati na hiljade ljudi iz celog sveta!

Danas Ana nastavlja da piše i da se bori protiv Fridrajhove ataksije. Jedna je od tek nekoliko obolelih u Srbiji od ove bolesti.

Opština Vladičin Han, u sradnji sa Centrom kulture je kao pokrovitelj nekoliko humanitarno – muzičko - kulturnih manifestacija učestvovala u organizaciji ovih događaja i u više navrata pružala i druge vrste pomoći.



 
  Opština Vladičin Han  |  Sva prava zadržana  |  Uslovi korišćenja  |  Mapa sajta  |  Autor: Agencija MI  |  Poseta: 7.549.200